wtorek, 26 grudnia 2017

Medytacja Mahasiakti - cz.2 - czas i warunki

Medytacja - 2017.12.26

Medytacja Mahasiakti

Część 2 - czas i warunki

Pora medytacji

Zależnie od determinacji do uwolnienia się od iluzji świata i niszczącego wewnętrzną radość jego wpływu, zależnie od posiadanego czasu można medytować tak często jak to możliwe. Lecz wystarczy trzy razy dziennie, a nawet dwa. Najważniejsza jest medytacja poranna, ponieważ umysł nie jest jeszcze wciągnięty w sprawy dnia. Dobra jest też medytacja wieczorna, by pozbyć się błądzenia umysłu i dobrze zasnąć. Do medytacji wieczornej najlepiej dobrać jakąś oczyszczającą mantrę. Polecał bym Gayatri lub powtarzanie imienia Boga. Niemniej w medytacji wieczornej nie jest dobrze wzbudzać wiele energii ponieważ będą trudności z zaśnięciem. Zbyt wiele razy tego doświadczyłem i wiem jak bardzo potem to rozbija sen a potem w konsekwencji medytację poranną. Zawsze tak jest. Na medytację wieczorną można użyć medytacji Mahasiakti ale maksymalnie pierwszych dwóch stopni tej medytacji. Na pełną medytację Mahasiakti zdecydowanie najlepsza jest pora poranna. Energia wzbudzona w medytacji będzie pomagać i chronić za dnia.

Najlepszą porą na medytację jest tzw pora Brahmana. Jest to pomiędzy 4:00 rano a 6:00. Oczywiście zależy to od rytmu pracy i innych obowiązków. Ja np. testowałem różne pory rozpoczęcia medytacji pomiędzy 3:00 do 4:30. Tak aby przeznaczyć na medytację i modlitwę do 2 godzin rano. Niestety trzeba się liczyć z tym, że sen tak samo jest potrzebny organizmowi. Zbyt wczesna pobudka też przerywa pobyt duszy poza ciałem w światach duchowych, dzięki czemu się uczy, dokonuje syntezy doświadczeń dnia poprzedniego lub dokonuje planów na kolejny dzień. Niedospana noc czyni dzień chaotycznym. Odkryłem na sobie, że szczególnie wrażliwe są godziny do 3:30. Może ktoś ma inne uwarunkowania pory kiedy kładzie się spać, więc może to być dla każdego różnie i sam musi znaleźć najlepszą porę. Dla mnie jest to pobudka o 3:30 i nie wcześniej.

Rozważam uwarunkowania pory wstawania bardzo starannie i każdy powinien tak czynić, bowiem dla osiągnięcia głębokiej medytacji ta pora już nie powinna ulegać zmianie. To bardzo ważne bo energia wypracowana o danej porze będzie wracać w dniu następnym o tej samej porze i wspomagać ten sam stan umysłu. Dlatego zmienianie pory nie jest dobre dla głębokiej medytacji, choć zdaję sobie sprawę, że czasem konieczne kiedy ulega zmianie tryb życia. Jeśli chodzi o dni wolne od pracy kiedy można wreszcie się wyspać po tygodniu pracy to tak samo nie należy zmieniać pory medytacji a po prostu pospać po medytacji kiedy energia już na tyle opadnie. Do tego czasu można oddać się modlitwie lub czytaniu jakiejś książki duchowej. Nieraz samo nastawienie, że wreszcie można się wyspać sprawi, że po medytacji szybko organizm się przestawi na odpoczynek. W takim śnie po medytacji często można doświadczyć wizji duchowych z pogranicza jawy i snu. Ten między-stan po medytacji bywa wyjątkowo cenny w podpowiedziach na życie. Warto sobie później przemyśleć obrazy czy usłyszane słowa podczas takiego snu.

Czas medytacji

Wiadomo, że od razu podjąć przez początkującego długą godzinną medytację jest niemożliwe. Niewytrenowany umysł tak długiej koncentracji w ciszy nie wytrzyma. Dlatego trzeba zaczynać stopniowo od tylu minut ile się umie usiedzieć w spokoju. Dodatkowo są pewne techniki wspomagające oczyszczenie i kontrolę umysłu. W dynamicznej części medytacji jednak się wiele dzieje pracy energetycznej i mentalnej i umysł dużo chętniej się skupi na tej pracy. W końcu na ostatnich stopniach tej medytacji dochodzi do bardziej statycznego skupienia i zatrzymania w nie-działaniu, lecz umysł już będzie do tego przygotowany. Na tym polegają poszczególne części tej medytacji, które są bardziej dynamiczne. Dlatego nawet na początek dobrze jest sobie zarezerwować co najmniej kwadrans na medytację. Najwyżej się go nie wykorzysta w całości od samego początku. Lecz nie sądzę by była w tym jakaś trudność. Potem, kiedy włączy się w program tej medytacji więcej stopni czas ten szybko okaże się za krótki. Ta łatwość wydłużenia czasu jest niewątpliwą zaletą medytacji dynamicznej.

Energia medytacji

Medytacją statyczną trudno jest osiągnąć wysoki poziom energetyczny na resztę dnia. Medytacja dynamiczna energetycznie osiąga ten efekt znacznie szybciej. Aktywnie ćwiczone są możliwości umysłu do zachowania skupienia, równowagi, koncentracji i wizualizacji. Mniejsze jest przez to zniechęcenie. Małe kroki, po kilka ćwiczeń ale systematycznie wykonywane sprawiają, że dochodzi się do mistrzostwa samoopanowania w sytuacjach nawet najmniej spodziewanych. Wiele lat już medytuję, ponad 30 i była to głównie medytacja statyczna. Jednak stopniowo zacząłem dostrzegać dużo lepsze korzyści medytacji dynamicznej-energetycznej dla pogłębienia ostatnie fazy statycznej. W długim siedzeniu potrzebna jest prawidłowa energia. W istocie to właściwa energia utrzymuje stabilną i odporną na zakłócenia medytację. Inaczej umysł uśnie, a jak nie to stanie się otępiały. Energia jest kluczowa by umysł jasny, czysty, świetlisty... Oświecenie jest kontaktem z Najwyższą Energią.

Miejsce medytacji

Lepiej zawsze to samo, wolne od zakłóceń, oraz potencjalnych zakłóceń, bowiem nie można siedzieć w napięciu. Miejsce czyste i wygodne do siedzenia ze skrzyżowanymi nogami. Dobrze by nie było to łóżko na którym się śpi, bo to inne energie, ale niekoniecznie z braku innego dobrego miejsca. Miejsce musi być bezpieczne by zapalić świeczkę. Wolne od hałasów i muzyki.

Muzyka w medytacji

Muzyka służy relaksacji, ale tylko tyle może dać. Cisza jest znacznie głębsza niż muzyka jakakolwiek lub sztuczne dźwięki. Już lepsze są spontaniczne odgłosy natury. Muzyka to czyjś umysł a celem medytacji jest nie tylko przejrzenie własnego umysłu ale i go przekroczenie. Skupienie na czyimś umyśle jest sprzeczne z ideą głębokiej medytacji. Dlatego muzyka nie służy prawdziwej medytacji a ją ogranicza. Jeśli ktoś twierdzi, że muzyka mu pomaga to świadczy tylko jak płytko jeszcze wniknął w medytację.
Swami P. SaiSiwa